מכון היצוא

אל תקראו להם שמרנים

מאת: נועה אהרוני

כשאומרים "היי-טק", תחומי הבנייה, הנדל"ן ותחזוקת המבנים הם לא בדיוק התחומים שקופצים ישר לתודעה. הדימוי המקובל של ענפים אלה הוא של ענפים שמרניים, מסורתיים ועתירי ידיים עובדות, שלא ממהרים לאמץ חידושים טכנולוגיים. לכאורה זה הגיוני. מדובר בענפים שהשחקנים בהם מתמודדים מול תחרות עזה ושולי הרווח הנמוכים בהם מקשים על לקיחת סיכונים, במיוחד טכנולוגיים. אלא שכל אלה הם כבר היסטוריה. בארבע השנים האחרונות מתחוללת מהפכה של ממש בתחומים אלה, כאשר ענפי הבנייה, הנדל"ן וניהול הנכסים מאמצים יותר ויותר חידושים טכנולוגיים, שנועדו לייעל את תהליכי הבנייה והתכנון, לשדרג את חומרי ושיטות הבנייה ולהציע ללקוחות הקצה הצעת ערך איכותית יותר.

החדשנות באה לידי ביטוי במיוחד בכל הקשור לניהול הבנייה וניהול פרויקטים. למשל, דיגיטציה של אתרי הבנייה, שימוש בטכנולוגיות ניטור מתקדמות, שימוש בחומרים מתקדמים, שימוש בביג דאטה לצורך בטיחות וייעול משאבים, וכן שילוב של הדפסת תלת-מימד ושימוש מוגבר ברובוטיקה.

גם הממשלה הבינה את חשיבות התהליך ולפני כשנה פרסמו משרד הבינוי ושיכון ורשות החדשנות קול קורא לחברות העוסקות בפיתוח טכנולוגיות בענף הבנייה ובפיתוח מוצרי בנייה, אשר הציע מענקים של עד חמישה מיליון שקלים לחדשנות טכנולוגית בבנייה.

מי שעובר היום בפרויקט בנייה יכול להתרשם מניצני השינוי המתרחש בשטח. הפיקוח על אתר הבנייה נעשה לא פעם באמצעות רחפנים, שאוספים נותנים בזמן אמת על התקדמות העבודות ומסוגלים ולנטר את האתר מלמעלה, ובמידת הצורך להפעיל את הכלים ההנדסיים באתר כדי למנוע תקלות ותאונות. מנהל האתר יכול לעקוב אחר כל התהליך בטאבלט, ולאחר שהנתונים מעובדים הם מושווים לתוכניות הבנייה.

זוהי רק ההתחלה. בעתיד השילוב של אמצעים טכנולוגיים בבנייה ובתחזוקה יהיה מוגבר אף יותר. תעשיית הבנייה בעולם עומדת לאמץ, בקצב מוגבר, טכנולוגיות ויישומים מבוססי ענן, שיאפשרו תיאום בין הגורמים השונים הפועלים באתר הבנייה במטרה להבטיח יעילות מרבית, צמצום "פקקים" ומניעת עיכובים שנובעים מחוסר תיאום ופערים תקציביים.

אגב, הקורונה האיצה את השימוש בפתרונות טכנולוגיים באתרי הבנייה. בשל המצב והסגרים הגיעו פחות ופחות עובדים לאתרי הבנייה והענף סבל מפיגורים במסירת הפרויקטים. הדבר הוליד שימוש בטכנולוגיות בנייה מתקדמות וכן באמצעים לניטור עבודה מרחוק.

אל מול הביקוש לפתרונות טכנולוגיים בבנייה ובתחזוקת מבנים מתפתח במהירות גם ההיצע. יש כיום לא פחות מ-200 סטארט-אפים שונים בישראל, שמציעים טכנולוגיות ופתרונות יישומיים לענפי הבנייה על-ידי שימוש באמצעים כמו רובוטים, חיישנים, רחפנים, מדפסות תלת-ממדיות ועוד. אמצעי האוטומציה והדיגיטציה שהם מציעים מיועדים הן לשלב התכנון והבנייה, הן לשדרוג חומרים והן לניהול מבנים.

האקו-סיסטם הזה עודנו צעיר, אך מבטיח מאוד. הוא מתפתח בצעדים מהירים ושותפים לו שחקנים נוספים כמו קרנות הון סיכון, מעבדות חדשנות וחברות רב-לאומיות, שפתחו בישראל מרכזי פיתוח, כמו Autodesk,  Trimbleו-Hiliti.

לאחרונה מכון היצוא בשיתוף עם מנהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, קיימו כנס וירטואלי בתחום זה, תחת הכותרת TLV Contech & Proptech 2020. מטרת הכנס היתה להפגיש בין קבלנים וחברות בנייה מהעולם לבין חברות טכנולוגיה ישראליות המפתחות פתרונות חדשניים לענף. הכנס, שהתקיים ב-524-2 בנובמבר, חשף בפני האורחים פתרונות ישראלים מתקדמים בתחומי הבנייה וניהול הנכסים, כולל הדגמה חיה, און-ליין, של יישום טכנולוגיות כחול-לבן באתרי בנייה.

אנו מעריכים, כי הפוטנציאל העסקי בתחומים אלה רחוק ממיצוי. פעילות נכונה יכולה להביא להגברת המודעות בעולם ליכולות של ישראל בכל הקשור להטמעת חדשנות בבנייה ובתחזוקה ובכך לגוון את היצוא ולהרחיבו, עניין בעל משמעות קריטית בימים אלה של צמצום בסחר העולמי עקב הקורונה.

 הכותבת היא: מנהלת ענף קלינטק

טעינה