מכון היצוא

לא מתייבשים: ישראל מציגה פתרונות טכנולוגיים להתמודדות עם משברי מים במצבי חירום

מאת: חן ג'ובני

 השיטפונות העזים, שפקדו את גרמניה ומערב אירופה בקיץ האחרון, זעזעו את היבשת. העיתונות בגרמניה כינתה את האסון "שיטפון המוות" נוכח מותם של מאות אנשים והיעדרותם של אלפי אזרחים. חלק מהתושבים התבקשו להרתיח את מי השתייה שלהם בעקבות ההצפות, וחברות המים המקומיות שיגרו אזהרה לצרכנים מ"שינויים משמעותיים בטעם ובריח".

אחת התוצאות של אסון זה היא הגברת המודעות למשברי מים והצורך להיערך לקראתם מבעוד מועד. זה מצטלב עם המודעות הגוברת למשבר האקלים בעקבות ועידת גלזגו שנערכה לאחרונה. החשש מפני אירועי מזג אוויר קיצוניים, שיביאו לשיבושים באספקת המים, משותף לממשלות רבות בעולם. זאת ללא קשר למצאי המים במדינה מסוימת. גם מדינה שהתברכה במשאבי מים עלולה ליפול קורבן לזיהום מים, או שיבוש באספקתם.

הניסיון המצטבר מצביע על כך שמשברים בתחום המים צפויים להתרחש בפתאומיות וללא התרעה מוקדמת ומכאן החשיבות הרבה בהיערכות מוקדמת.

משברי מים עלולים להתרחש כתוצאה ממלחמה, אירועי טרור, אסונות טבע (רעידות אדמה ושיטפונות) מתקפות סייבר (על מתקני מים, מכוני טיהור ותאגידי מים) ושיבושים בזרימת המים - אם כתוצאה מתקלות טכניות או טעויות אנוש.

הואיל ומים הם משאב חיוני, כל הפסקה ברציפות אספקתם עלולה להוביל למשבר אנושי וכלכלי חריף עד כדי פגיעה אסטרטגית במדינה.

ישראל פיתחה עם השנים ועקב אילוצים מומחיות בשני התחומים, מים והתמודדות עם מצבי חירום, ומציגה יכולות גבוהות בתחום משברי מים. היכולות הישראליות הן גם במימד הפיזי וגם במימד הווירטואלי (סייבר למשל). ברמה הפיזית מדובר על מתן מענה נרחב לבעיות מים חריפות - משיקום מקורות מים שזוהמו, דרך טיפול בשיבושים באספקת המים ועד אבטחה פיזית על מקורות המים עצמם.

הנושא הזה מעסיק רבים בעולם: מקבלי החלטות, גופי חירום, רשויות מקומיות, תאגידי מים וחברwater_crisis_tech_solutionsות תעשייתיות. למעשה, אין מדינה בעולם, מפותחת או מתפתחת, שאין לה זיקה למצבי חירום בתחום המים. רבות מהן עדיין אינן מוכנות לתרחיש של פגיעה במקורות המים ואספקת מים בחירום.

הפתרונות הישראליים הרלוונטיים לסוג זה של מצבי חירום הם, למשל, מתקנים ניידים לטיהור וסינון מים, תוכנות לטיפול באירועים רבי נפגעים וכמובן טכנולוגיות סייבר מתקדמות. בין החברות שתצגנה באירוע, הסטארט-אפ הישראלי "אסטרה" (ASTERRA), שמנתח תצלומי לוויין ומתריע על תקלות בצנרת המים ; חברת "אודיס" (ODIS), שמספקת מתקן ואפליקציה לטיהור כל מקור מים שהזדהם והפיכת המים לניתנים לשתייה  ; חברת "ווטרג'ן" (Watergen) שהיא מובילה עולמית בהפקת מים מאוויר ; וחברת Be Strategic Solutions, שפיתחה תוכנה חכמה לניהול סימולציות, שמאפשרת לארגונים להיערך למצבי משבר.

אלה הן רק דוגמאות אחדות לשלל פתרונות שישראל מציעה לעולם שעתיד לחוות משברי מים עקב השילוב בין תופעות מזג אוויר חריגות ועלייה בפשיעת סייבר. החוזקות של ישראל בתחום עשויות להתגלות כחיוניות למדינות רבות בעולם.

 

הכותב הוא מנהל ענף המים במכון היצוא לשעבר

 

טעינה